EASE INTO PREP WITH A GRE® QUESTION A DAY

Build prep into your routine until it's second nature.
Get a GRE question—with detailed answer explanations—in your inbox every day.

GRE Practice Question for February 6th

For each of x people, Bunto bought a gyro and a beer at a pub. For each of x people, Kristi bought 4 gyros and a beer at the same pub. If Bunto spent a total of $6.20 and Kristi spent a total of $17.60, how much did Kristi spend just for gyros? (Assume that all gyros cost the same and all beers cost the same).

READY FOR A HIGHER SCORE ON THE GRE?

No matter where you are on your journey, Kaplan's expert teachers can help you raise your score.
Find the course that fits you best.

Find Your Prep
Kaplan | 750 Third Ave | New York, NY 10017
© Kaplan Inc. All Rights Reserved.
Privacy Policy Terms and Conditions
34fb8be0-a4ed-012e-035d-1231390ef981