SAT Practice
Question of the Day

Work on that higher SAT score every day by building practice into your daily routine.

Build prep into your daily routine!

Get a question delivered to your inbox every day, with a detailed explanation of the correct answer. The next time you see a similar question—you’ll be ready.
Sign up below to receive Question of the Day.

SAT Question for May 28th

The Farmers’ Market sells apples by the basket. The market charges $3.00 for the basket itself, plus $1.97 per pound of apples. A 6% sales tax is also applied to the entire purchase. Which equation represents the total cost ofppounds of apples at the Farmers’ Market?

Ready for a higher score on the SAT?

Let's get started

LEARN MORE
Kaplan | 750 Third Ave | New York, NY 10017
© Kaplan Inc. All Rights Reserved.
Privacy Policy Terms and Conditions
129